NP č.529 > FejetonDablérismusJan Stern

Někteří filozofové tvrdí, že základním rysem naší epochy je neschopnost cokoli prožívat. Respektive, prožívat to sami za sebe a v sobě – namísto sebe to necháváme za sebe prožívat náhradníky. Dabléry. Své kaskadéry, kteří za nás odehrají ty opravdu nebezpečné scény.

Na jednu stranu se tomu ušklíbám. Neboť vím, že tohle dablérství není nic nového na krámě. Naopak, je to stará šunka. A pěkně okoralá. Je například zjevné, že si lidé v minulosti pořizovali jinak vesměs zbytečné panovníky jen a pouze proto, aby za ně odehráli to, co by jim samotným bylo trochu trapné. A tak naši vůdcové páchali bratrovraždy, otcovraždy, vypichovali si oči, páchali incest a vůbec všechny možné ouchylnosti a my je za to nechávali vstupovat do dějin.


Na druhou stranu musím přiznat, že ač je dablérství věc stará a osvědčená, naše doba má pro jeho rozvoj dokonalé podmínky. Technologické. Takový sedlák 17. století sice byl uklidněn tím, že za něj Kateřina II. souloží s koněm, avšak jinak byl odsouzen k prožívání v zásadě osobnímu – musel pracovat, nenávidět, milovat, souložit. Dnes jsme ale naštěstí dál. Tomu všemu se již můžeme vyhnout. Milují za nás hrdinové seriálů, souloží pornoherci, nenávidí internet, křečí úsměvu za nás trpí politici, pracují prozatím Číňané, výhledově pak snad nějací ti roboti. Ano, myslet zatím musíme sami, ale kybernetika už slibuje stroje, které za nás budou i přemýšlet, inovovat, pochybovat, bádat, organizovat a vyvíjet civilizaci. A pak bude konečně hotovo.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Údery otevřenou dlaní / Jan Stern > NP č.460 > Fejeton Existují teorie pravící, že východní bojová umění vznikla tak, že Číňané zkopírovali chvaty vojáků armády Alexandra Velikého při jeho východním tažení. Jenže zatímco Sašovi hošani v boji muže proti muži protivníka prostě flákli nebo kopli, východní lid přiváděl drobnými úpravami dalších a dalších kopií původního originálu bojové chvaty k dokonalosti a takto vzniklo karate, kung-fu, judo a já nevím, jak se ještě všechno to vznešené bitkaření jmenuje. Východní lidy jsou zkrátka v kopírování mistři. číst dále Christmasiáda / Jan Stern > NP č.488 > Fejeton O Vánocích se dějí divné věci. Jindy vcelku normální lidé počínají šílet. Nejsem výjimkou. O každých Vánocích vyvine se u mne jistá úchylka. číst dále Marťanský slovník člověkologie / Jan Stern > NP č.469 > Fejeton Bůh – Věc, kterou si lidé vymysleli, aby měli dojem, že je někdo odmění za to, když se vyhodí v autobuse do povětří, případně za to, že se do povětří nevyhodí, i když by chtěli. To první by lidé zřejmě dělali i bez Boha, to druhé asi ne. V tomto smyslu je Bůh klíčovým katalyzátorem hromadné dopravy pozemšťanů. Krom velkého Boha existovali v minulosti ještě menší bohové, kteří dělali za lidi to, co by oni také rádi dělali, ale bylo jim to hloupé (incest, sex se zvířaty apod.). Dnes tuto funkci plní tzv. internet. číst dále Jenda Dikobraz Troška / Jan Stern > NP č.475 > Fejeton Vždycky jsem jim záviděl. Filmařům. Že mají svoji internetovou filmovou databázi, kde je konečně objektivně zhodnoceno jejich dílo. My, fejetonisté, samozřejmě nic. Kolem filmů víří emoce, kolem našich textíčků jen občasný dopis do redakce: „Chtělo by to větší písmenka, ale jinak jste fajn.“ Říkám otevřeně: je to demotivující. Občas se proto zasním. A úplně to vidím... číst dále