NP č.509 > Téma číslaDobrý dddddddd...Libor Hruška

Cítíte se teď v zimě k smrti unaveni? Vězte, že vedle vás žijí lidé, kteří jsou na tom mnohem hůř. Narkoleptici dokážou usnout během projížďky na koni i za pokladnou v samoobsluze.

Když se dcera paní Jany dozvěděla, že je autor tohoto článku příliš plachý na to, aby si s její matkou skypoval, a preferuje komunikaci po e-mailu, musela se začít smát. „Tak to si chudák počte. To bude samé fffffffffffkkkkkkkkkkkkkkkkk," byla její první reakce. Jana je narkoleptička, kvůli vzácnému neurologickému onemocnění trpí chronickou únavou a nekontrolovatelnými záchvaty usínání při běžných činnostech, jako je například... Ano, jako je například práce na počítači.


Práce na setrvačník
Narkolepsie postihuje ani ne půl promile lidí, často zůstává nerozpoznána nebo nesprávně diagnostikována. Doba od prvních příznaků po konečnou diagnózu bývá poměrně dlouhá, nějakých osm až patnáct let. U Jany, které je dnes pětačtyřicet, se první příznaky objevily během těhotenství. Bylo jí dvacet a pracovala jako prodavačka. „Začalo se stávat, že mi v kase chyběly peníze, protože jsem usnula, ale během spánku dál markovala," vzpomíná. Automatické chování je jedním z příznaků narkolepsie, mysl si dá krátkou přestávku, ale tělo pokračuje v naučené činnosti dál. „Jedete na setrvačník," popisuje Jana. Dřív se jí to stávalo například při vyšívání – prsty měla rozpíchané od jehly, ale pracovat nepřestala –, dnes často při psaní SMS. „Píšu zprávu, dvacetkrát ji přepisuji, opravuji, dvacetkrát mi ruka s mobilem klesne do klína. Přijde moje výstupní stanice, kouknu na mobil a většinou najdu neodeslaný nesmysl. Ale lepší, než když SMS tohoto kalibru odešlete."


Narkolepsie byla Janě diagnostikována až po pěti letech. Asi třetina pacientů ji má v rodinné anamnéze, ale z její rodiny onemocněním nikdo netrpěl. „S diagnózou přišla částečně úleva, že nejsem líná, ale nemocná," přemýšlí Jana, která dlouho své problémy maskovala i před manželem. „Když byly děti malé, bylo to těžké. Byla jsem pořád unavená. Občas jsem usnula vsedě u vaření a spálila jídlo." Když zaslechla, jak muž odemyká dveře, vyskočila z gauče, aby neviděl, že přes den leží. „Styděla jsem se. Dcera se starala o mladšího bráchu, když jsem spala. Spolehlivě mě vzbudil jen pláč dětí, zřejmě mateřský instinkt," vybavuje si i po letech.

 

Osvětový narkoleptický komiks
Především pro mladé pacienty bývá problém vysvětlit svým vrstevníkům i učitelům, co kvůli narkolepsii zažívají. Neuroložka Jitka Bušková proto ve spolupráci s ilustrátorem Martinem Otevřelem dala dohromady komiks plný nočních můr i „veselých historek z usínání". Podle paní Jany pomohl třeba jedné ostravské studentce, o níž si učitelé dlouho mysleli, že ve škole spí kvůli flámování. Komiks vznikl díky spolku Diagnóza narkolepsie, který byl v roce 2009 založen z iniciativy lékařů a pacientů Neurologické kliniky Všeobecné fakultní
nemocnice v Praze.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Libor Hruška VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Kolonizace. Jak ji vidí botanik. / Libor Hruška > NP č.495 > Téma čísla Urbanisté a krajinní architekti dnes zhusta řeší, jak nově využít kolejiště zrušeného nákladového nádraží, opuštěnou těžební jámu nebo areál bývalé fabriky. Spontánní proměna přitom už dávno začala, vlastně hned ve chvíli, kdy místo ztratilo svou původní funkci. Které rostliny jsou nejschopnějšími kolonizátory brownfieldů, jsme probrali s Janem Albertem Šturmou, botanikem, jenž se specializuje právě na tak trochu jinou městskou přírodu. Přírodu, kterou „skoro nikdo nemá rád“. číst dále Za vlnkou doleva / Libor Hruška > NP č.510 > Téma čísla Žlutá, modrá, zelená, červená. Značky se nemalují jen na kůru stromů, v osmdesátých letech se barevné symboly objevily také na fasádách panelových domů při výstavbě sídliště Jižní Město II. O propracovaném systému, který člověka dokáže beze slov – jen za pomoci kombinace symbolů a barev – nasměrovat na tu správnou adresu, jsme si povídali s jeho spoluautorkou, architektkou Vítězslavou Rothbauerovou. číst dále Krásná geometrie / Libor Hruška > NP č.530 > Příběh Ikonické geometrické kompozice Zdeňka Sýkory mizejí z veřejného prostoru. Jeho žena Lenka neúnavně bojuje za jejich záchranu. číst dále Příští stanice: Petržalka / Libor Hruška > NP č.498 > Téma čísla I Bratislava měla mít své metro, budovat se začalo v roce 1988, ale po pádu režimu se práce zastavily. Stopy projektu jsou dodnes k vidění na sídlišti Petržalka. „Bratislava si na svoji druhou šanci mít metro bude muset ještě dost dlouho počkat. V nejbližších 15 letech to určitě nebude,“ říká Peter Martinko, odborník na historii i současnost bratislavské hromadné dopravy. číst dále