NP č.497 > Téma číslaPravá tma už neexistujeLibor Hruška

Astronom Pavel Suchan je nejznámějším českým bojovníkem proti světelnému smogu. A to nejen proto, že astronomové bez pořádné tmy nemohou pořádně pracovat, ale i proto, že nadměrné osvícení veřejného prostoru je zdraví škodlivé a paradoxně také snižuje naši bezpečnost. Proč je třeba lobbovat za větší tmu?

Kdy si člověk poprvé uvědomil, že se z něčeho tak samozřejmého, jako je tma, stává nedostatková komodita?
První, kdo na tenhle problém upozornil, byli američtí astronomové. V šedesátých letech minulého století jim došlo, že se ke hvězdárnám, které původně postavili daleko od velkých měst, postupně doplazila zástavba a oni najednou mají nad sebou světlou oblohu, a tedy špatné pozorovací podmínky. V devadesátých letech se to potom přeneslo i do zákonodárství, např. americký stát Con-
necticut uzákonil, že z veřejných prostředků nebudou financovat svícení do horního poloprostoru.


Laicky řečeno svícení pouličními lampami do nebe.
Ano, problém to představuje i v České republice, kde máme zhruba 1 400 000 těchto světelných bodů. Když se na ně v noci kouknete svrchu, většinu z nich uvidíte, což je chyba, důkaz, že svítí špatně. Odhaduje se, že asi čtyřicet procent světla se vysvítí do špatných směrů, a tohle světlo se samozřejmě taky musí zaplatit. Na druhou stranu je pravda, že veřejné osvětlení není největším problémem. Stačí jedna obrovská fabrika nebo obchodní dům typu pražského Centra Chodov, a můžeme zapomenout, že jsme u nás vůbec kdy nějakou tmu měli. Světlo dnes ve větší míře uniká i z budov – dřív se stavělo z cihel, dneska ze skla.

Na Jizerce teď máme problém kvůli jedné blbé zářivce z vývěsního štítu Pilsner Urquell na jednom z penzionů

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Libor Hruška VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Kolonizace. Jak ji vidí botanik. / Libor Hruška > NP č.495 > Téma čísla Urbanisté a krajinní architekti dnes zhusta řeší, jak nově využít kolejiště zrušeného nákladového nádraží, opuštěnou těžební jámu nebo areál bývalé fabriky. Spontánní proměna přitom už dávno začala, vlastně hned ve chvíli, kdy místo ztratilo svou původní funkci. Které rostliny jsou nejschopnějšími kolonizátory brownfieldů, jsme probrali s Janem Albertem Šturmou, botanikem, jenž se specializuje právě na tak trochu jinou městskou přírodu. Přírodu, kterou „skoro nikdo nemá rád“. číst dále Krásná geometrie / Libor Hruška > NP č.530 > Příběh Ikonické geometrické kompozice Zdeňka Sýkory mizejí z veřejného prostoru. Jeho žena Lenka neúnavně bojuje za jejich záchranu. číst dále Pro památky vše / Libor Hruška > NP č.513 > Startér Majitele historických budov, odborníky na jejich opravy, památkáře, kunsthistoriky a širokou veřejnost propojuje už přes deset let nezisková organizace Institut pro památky a kulturu. číst dále Jubilejní háje - Les, základ státu / Libor Hruška > NP č.524 > Téma čísla Někdy les není jen obyčejným lesem, může být i politickým symbolem. Tak jako háje svobody, které se na území Československa ve velkém sázely v jubilejním roce 1928. Primárně šlo o politické gesto, některé z hájů ale lesníkům zároveň sloužily jako pokusné laboratoře. číst dále